برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
هنگام خرید دستگاه UV-Vis یا فلورسنت اسپکترومتر این موارد را به یاد داشته باشید

هنگام خرید دستگاه UV-Vis یا فلورسنت اسپکترومتر این موارد را به یاد داشته باشید

ایران لبیکس می تواند شما را به فروشندگان اسپکتروفتومترهای نو و دست دوم معرفی کند.

عواملی مانند قیمت و اندازه دستگاه بستگی به بودجه و اندازه آزمایشگاه شما دارد. در حالت ایده آل، می خواهید دستگاه شما بهترین دستگاهی باشد که می توانید بخرید و بیشترین قابلیت ها را داشته باشد و در عین حال کم ترین فضا را هم اشغال کند. بهتر است بابت چیزهای اضافه لوکس اجتناب کنید که هیچ وقت به آن احتیاج پیدا نخواهید کرد. اول بعضی از این قابلیت های اضافه را بررسی کنید. ممکن است متوجه شوید این قابلیت ها را احتیاج دارید یا این که در آینده به آن احتیاج خواهید داشت زمانی که کارتان را در آزمایشگاه توسعه دهید یا این که با تغییر حوزه تحقیقاتی تان به آن ویژگی ها نیاز پیدا خواهید کرد.

برای ساده سازی ما اسپکتروفتومتر را در این دو دسته مرتب کرده ایم:

  1. اسپکتروفتومتر UV-VIS-معمولا برای تجزیه و تحلیل بیوشیمیایی یا مقدار DNA، RNA، پروتئین و سایر ترکیبات بیوشیمی استفاده می شود. همچنین برای اندازه گیری سینتیک آنزیم و کشت رشد باکتری استفاده می شود. بیشتر اسپکتروفتومتر UV-Vis در محدوده طول موج ۱۹۰ تا ۱۱۰۰ نانومتر کار می کنند. مبنای پایه این کارآن است که دستگاه اندازه گیری می کند که چه مقدار نور از یک طول موج مشخص توسط نمونه جذب می شود.

برخی از ویژگی های خاص

اکثر اسپکتروفتومترها قابلیت دوگانه را دارند.به این معنی که آن ها یک کوت مرجع را با نمونه شما در یک کوت دیگر مقایسه می کنند و جذب پس زمینه را از مرجع کسر می کنند.

بعضی از اسپکتروفتومترها اندازه گیری های متغیری از طول موج ثابت را ارائه می دهند در حالیکه نوع دیگر آن ها اسکنی بین طول موج های انتخابی شما را انجام می دهند.

اگر به حالت اسکن نیاز دارید، چگونه و کجا اطلاعات منتقل می شود؟ (به چارت ریکوردر یا به کامپیوتر؟. اگر به کامپیوتر وصل می شوند با استفاده از کابل RS-232 یا USB؟)

آیا شما نیاز به یک اسپکتروفتومتر UV-Vis دارید که می تواند حجم نمونه های کوچک را اندازه گیری کند؟

اگر آزمایشگاه شما تعداد زیادی از نمونه ها را با اسپکتروفتومتر انجام می دهد، ممکن است علاقه مند به خرید یک دستگاه اتوسمپلر باشید.

مجموعه اسپکترومترهای  UV-Vis ایران لبیکس را ببینید.

۲. طیف سنجی فلورسانس (همچنین به نام فلورومتر یا فلورواسپکترومتر) نامیده می شود برای اندازه گیری نور منتشر شده در واکنش های شیمیایی مولکولی (به عنوان مثال، لومینول، H202) و یا از آن بیشتر در آزمایش های فلورسانس مثل  FRET (Fluorescence Energy Resonance Transfer) استفاده می شود. مولکول های فلورسنت یک طیف مشخصی از طول موج را جذب می کنند و بسته به هویت مولکولی فلورسنت، طیف مشخصی از طول موج ها را منتشر می کنند. نمونه ها توسط نور منتشر شده از لامپ زنون و یا از LED های قرمز، سبز یا آبی (دیودهای نوری) فعال می شوند. بازتاب فلوروسنت از نمونه توسط اسپکتروفتومتر فلورسانس تشخیص داده می شود.

امکاناتی که ما به دنبال آن می گردیم:

چقدر تعداد طول موج برانگیختگی (یا طیف از طول موج ها) را برای نمونه های معمول شما نیاز دارید؟

چه تعداد کانال تشخیصی “رنگ” نیاز دارید تا تشعشعات فلورسنت را نمایان کنید؟

آیا نمونه هایی را در کیوت ها، صفحات پتری، چند ورقه صفحات (چند چاه؟) و یا از طریق مویرگ ها در جریان مداوم تجزیه می کنید؟

چقدر پهنای باند طیف برانگیختگی و طول موج تابش را داشته باشید؟ پهنای باند برانگیختگی نازک (که توسط یک فیلتر تک فلوتر یا باند عبور داده می شود) همراه با طول موج های باریک (فیلترهای باند عبور) نتایج را با سیگنال به نویز بالاتر حاصل می کند.

مجموعه اسپکتروفتومتر های نو و دست دوم ما را ببینید.

توجه داشته باشید که برخی از تولید کنندگان در حال حاضر اسپکتروفتومتر هایی که هر دو حالت UV-Vis و حالت تشخیص فلورسنت را هم زمان دارند ارائه می کنند.

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *