برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
جمع آوری مس اسپکترومتری

جمع آوری مس اسپکترومتری

شاید شما کاربر حرفه ای مس اسپکترومتری نبوده اید اما حد اقل شاید گهگاه با این تکنیک سر و کار داشته اید. اما شاید انگیزه داشته باشید تا برای کسب دانش کلی و داشتن اطلاعاتی برای استفاده در گفتگوهایی که در کنفرانس‌ها شکل می‌گیرد یا در دیگر مواقع به این حوزه سرک بکشید. ما یک سری از مقالات با این موضوع در حوزه‌های مختلف دنیای مس اسپکترومتری جمع آوری کرده ایم. خوشبختانه این سری از مقالات ارزش آموزشی هم دارند. علاوه بر آن ما همیشه دنبال پیشنهادهای خوب و جذاب شما برای مطالب بعدی هستیم. پس زیر همین مطلب برای ما بنویسید.

ما باید از منابع یونیزاسیون شروع کنیم، زیرا در این مرحله است که نمونه به خوبی برای ورود، تجزیه و تحلیل و تشخیص در MS یونیزه می‌شود. این فرایند بسیار مهم است. اگر نمونه به علت آلاینده‌ها مانند نمک‌ها، مواد شوینده، چربی‌ها و غیره مناسب نباشد، یا اگر منبع یون به هر دلیلی بی اثر باشد، داده‌های حاصل از آنالیز ارزش تحلیل ندارد و وقت و هزینه محقق را به هدر داده است.

در اکثر موارد، نمونه است که روش و نوع منبع یونیزاسوین را که بیشترین تاثیر را داشته باشد تعیین می‌کند. البته، ممکن است شخص از طبیعت و رفتار نمونه‌های تجربی و آنالیت‌ها در آن آگاهی نداشته باشد. بنابراین، برای دستیابی به بهترین شرایط برای یونیزاسیون و تجزیه و تحلیل، یک رویکرد تجربی لازم است.

هرچه جلو تر آمده ایم، منابع یونیزاسیون بهبود قابل ملاحظه ای پیدا کرده اند. یونیزاسیون Electrospray (ESI) و یونیزاسیون لیزر جذب ماتریس (MALDI) به طور قابل توجهی به عنوان روش‌های موفق و همه کاره در MS بیولوژیکی مورد استفاده قرار گرفته است.

یونیزاسیون الکترو اسپری – ESI به به زبان ساده، تبخیر قطرات نمونه شارژ شده است. به طور دقیق تر، این روش تولید ذرات یونیزه گاز از یک محلول مایع است که می‌تواند از طریق تجزیه و تحلیل و تشخیص MS هدایت شود. ESI مستلزم ایجاد یک اسپری خوب از قطرات بسیار شارژ با تخلیه همزمان از یک لوله مویرگی (به عنوان مثال کروماتوگرافی مایع (LC)) و القای میدان الکتریکی قوی است. اسپری نمونه از یک نازل قلیایی معمولی فولاد که تقریبا ۴۰۰۰ وات است شارژ می‌شود.

سپس قطره‌ها به صورت الکترواستاتیکی به ورودی محفظه تجزیه و تحلیل MS جذب می‌شوند. گاز یا حرارت غیر مستقیم یا هر دو به قطرات قبل از وارد شدن به خلاء اعمال می‌شود که منجر به تبخیر می‌شود. همانطور که اندازه قطره کاهش می‌یابد، تراکم میدان الکتریکی روی سطح آن افزایش می‌یابد. نیروهای دافع قطرات به طور موثر به تنش سطحی مایع و تغییر فاز به گاز ضربه می‌زند.

یونیزاسیون Electrospray با تشکیل مولکول‌های چندگانه شارژ همراه است که مهم است زیرا رزولاسیون MS بر اساس نسبت جرم و شارژ (m / z) است. از این رو، مولکول‌های بسیار بزرگ، با وجود اینکه یونیزه می‌شوند، می‌توانند با استفاده از یک وسیله با داشتن یک محدوده جرم نسبتا کوچک، حل شوند. مولکول‌های ۱۰ kDa و بالاتر به طور مرتب تجزیه و تحلیل می‌شوند و موجب افزایش طیف غنی از پیک‌ها بر اساس m / z و هر گونه تکه تکه شدن می‌شود. برنامه‌های کامپیوتری و پایگاه‌های داده برای جدا کردن طیف‌ها و اختصاص هویت به پیک استفاده می‌شود. در نتیجه، شناسایی و مشخص کردن آنالیت‌های مورد نظر را آسان می‌کند.

مکانیزم‌های یونیزاسیون عبارتند از پروتونیزاسیون، کاتیونیزاسیون، پروتون زدایی، الکترون زدایی و جذب الکترون. جزئیات این فرایندهای شیمیایی فراتر از محدوده این پست است و شاید موضوعی برای مقاله آینده باشد.

با این حال ما باید به طور خلاصه در مورد جوانب مثبت و منفی روش الکترو اسپری یونیزاسیون بحث کنیم:

مزایا

• محدوده توده عملیاتی تا ۷۰kDa

• Femtomole به حساسیت کم پیکومول

• یونیزاسیون نرمال و قابلیت رعایت مواجهه‌های غیر متقابل بومی

• به راحتی قابل انطباق با پساب کروماتوگرافی مایع مغناطیسی (LC)

• بدون تداخل ماتریس

• سازگاری آسان با تجزیه و تحلیل سه بعدی quadrupole

• شارژ چندگانه برای اجازه دامنه و دقت بهتر

معایب

• تحمل کم نمک

• مشکل در تمیز کردن

• تحمل کم برای مخلوط و ضرورت نمونه‌های نسبتا خالص

• شارژ چندگانه می‌تواند به اطلاعات بیش از حد پیچیده منجر شود

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *